by-pass

Mide baypası ameliyatı yaklaşık 20 yıldır yapılmakta olan ve halen ABD de en çok seçilen kiloverme cerrahisi yöntemidir. Kullanılmaya başlamasından sonra birçok teknik geliştirme yapılmış ve laparoskopik olarak uygulanıma başlanması özellikle 1991 sonrası sayısal olarak patlama yaşanmasına neden olmuştur. Özetle hem kısıtlayıcı hem de emilim bozucu etki ile kilo vermeyi sağlayan ve mide barsak dizgesinde (sisteminde) kalıcı yapısal değişiklik yaratan bir yöntemdir.

LAPAROSKOPİK UYGULAMALaparoskopik mide baypası karın duvarı açılmaksızın, 5 yada 6 adet 0.5 ile 1.5 cm arasında giriş yeri kullanılarak yapılır. Cerrahi süresi yaklaşık 2 saattir. Midenin yemek borusu ile birleşim yerinin hemen altından yaklaşık 25-30 ml. Lik hacim kalacak şekilde mide zımbalanarak 2 ayrı parçaya ayrılır. Daha sonra ince barsağın yaklaşık 100 cm si sindirim dışı kalacak şekilde ince barsak ile bu yeni oluşturulan mide haznesi arasına yeni bir ağız yaratılır. Böylece hem midenin alabileceği gıda çok sınırlandırılır hem de ince barsağın emilim yüzeyi yaklaşık % 30 oranında azaltılmış olur. Alınan gıda küçük hazneyi doldurduğunda hızlı doyma hissi oluşur ve sonrasında onikiparmak barsağının tümü ve onu izleyen ve jejenum denilen ince barsağın 2. bölümün çoğunu emilim olmaksızın geçen gıda ancak bu düzeyden sonra emilmeye başlanır.

Hastanın hastanede kalış süresi 2-5 gündür.İlk 24 – 48 saat ağızdan gıda alamayabilir. Öncelikle az miktarda sıvı ile başlanır ve sonrasında püre halinde gıdaya geçilir. Yaklaşık 2 hafta sonra ise normal gıdaya geçilebilir. Ancak her zaman az miktarda ve iyi çiğneyerek yemek, yüksek karbonhidrat içeren gıdalardan uzak durmak gibi kalıcı kısıtlamalar olacaktır.

KAZANIMLAR

. Laparoskopik uygulama ile batın duvarının açılmaması cerrahi sonrası süreci çok daha az ağrılı ve konforlu hale getirir. Normal yaşama dönüş daha hızlıdır. Hasta yaklaşık 7-10 günde işine dönebilir
. Mide baypası sonrası daha belirgin kilo kaybı olmadan diabet (şeker hastalığı) tansiyon yüksekliği, kolesterol yüksekliği gibi yandaş hastalıklarda çok belirgin iyileşme görülmektedir. Bu durumun henüz tam ortaya konulamayan hormonal etki nedeni ile olduğu düşünülmektedir. (Bu özellikler Amerikan Bariatrik Cerrahi Derneğinin adını Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Derneği olarak değiştirmesine yol açmıştır)
. 2 Yılda fazla kilonun % 65-80 i verilebilir ve bu kilo korunur.
. Saf kısıtlayıcı cerrahiye göre daha fazla yemek seçeneği verir.

OLASI RİSKLER

. Her cerrahi girişimde olabilecek kanama, infeksiyon ve organ yaralanması gibi risklerin yanı sıra bu cerrahiye özel olası riskler vardır
. Mide ve barsak arasında oluşturulan yeni bileşim noktalarında sızma yada, açılma
. Uzun dönemde bu ağızlarda darlık ve / veya ülser oluşması ileride edoskopik yada nadiren laparoskopik cerrahi bir girişim gerektirebilir.
. Bacaklarda kan pıhtısı oluşması ve akciğere atılması olasıdır ancak alınan önlemlerle çok nadir oluşur. Sigara içiciliği pıhtı oluşumun riskini artırır.
. Dumping sendromu özellikle diyetine dikkat etmeyen hastalarda yüksek şeker yada yağ içeren gıdaların hızlı şekilde mideden barsağa geçmesi ile oluşur ve yemek sonrası bulantı soğuk terleme kusma ishal şeklinde görülür.
Demir, D vitamini ve B12 eksikliği oluşacağından mutlaka ek şekilde alınmalıdır.

Online Sağlık Danışma Hattı

Obezite ile ilgili soru ve sorunlarınızı Dr. Levent Eminoğlu ile paylaşabilir ve kendisinden yol gösterici yanıtlar alabilirsiniz. Obezite konusunda merak ettiğiniz konularda bilgilenmek için yandaki formu doldurmanız yeterlidir. En kısa sürede size ulaşılacaktır.

Size en iyi şekilde yardımcı olabilmemiz için lütfen formu doğru ve eksiksiz olarak doldurunuz. Kişisel bilgilerinizin gizliliği titizlikle korunacaktır.