kime uygundur

İLAÇ SAĞALTIMI

Genel olarak ilaç sağaltımı VKİ si > 30 kg /m olan yada VKİ si 27 kg/ m olup yandaş hastalığı olan hastalarda kullanılabilir.

CERRAHİ SAĞALTIM İÇİN ARANAN ÖZELLİKLER

1) VKİ > 40 ya da VKİ 30 – 40 arası olması ve bunun yanısıra kiloverme cerrahisi ile iyileşebilecek yandaş hastalık olması ( Hipertansiyon , Tip 2 Diabet, Kolesterol yüksekliği, Uyku Apne Sendromu vs.) 2) Hasta yaşının 18 ile 55 arasında olması
3) Uzun süredir şişmanlık olmaması
4) Diyet ve diğer yöntemlerin bir yıldır kilo verme konusunda başarısız olması
5) İç salgı bezleri ile ilintili hastalık olmaması
6) Hastanın işlemi anlaması ve uyum sağlaması
7) Alkol ve Madde bağımlılığı olmaması
8) Kabul edilebilir cerrahi risk

ADOLESAN ( 12 -19 YAŞ) ÇAĞDA KİLO VERME CERRAHİSİ

12 -19 yaş grubunda şişman olan çocukların istatiksel olarak % 80 den fazlası erişkinlik döneminde de şişman kalacağından bazı merkezler bu yaş grubuna da belli şartlarda cerrahi önermektedir.

1) VKİ nin 50 nin üzerinde yada 40 ın üzerinde eşlik eden yandaş hastalıklarla birlikte olması
2) iskelet gelişiminin tamamlanmış olması
3) işlemi kavrayacak ve uyum sağlayabilecek bilinç seviyesi
4) destekleyici bir aile

Özellikle ABD de ki merkezlerde kilo verme cerrahisi sonrası daha anlamlı kilo verme olmadan bazı hastalıklarda sağlanan iyileşme ( örn. Tip 2 diabet , hipertansiyon ve karaciğer yağlanması ) şişman olmayan hastalarda da cerrahi uygulanmasını tartışmaya açmıştır.

MİDE BALONU

Mide balonu genel olarak

1) VKİ si 30 un üzerinde olan
2) VKİ si 27 nin üzerinde olup şişmanlığa bağlı yandaş hastalığı ( hipertansiyon ,tip 2 diabet vs.) olanlarda
3) Vki si 50 nin üzerinde olan hastalarda , kalıcı kiloverme cerrahisi öncesi ameliyata hazırlık aşamasında kilo vermeye yardımcı yöntem olarak
4) 18 - 65 yaş arası kişilerde uygulanır.

Gebelikte, büyük mide fıtığı olan, reflüye bağlı ileri dönem yemek borusu hasarı olan hastalarda, ülseri olan ağır gastriti olan hastalarda, kronik aspirin kullanan, yada ciddi düzeyde psikolojik hastalığı olan kişilerde uygulanmamalıdır.

Online Sağlık Danışma Hattı

Obezite ile ilgili soru ve sorunlarınızı Dr. Levent Eminoğlu ile paylaşabilir ve kendisinden yol gösterici yanıtlar alabilirsiniz. Obezite konusunda merak ettiğiniz konularda bilgilenmek için yandaki formu doldurmanız yeterlidir. En kısa sürede size ulaşılacaktır.

Size en iyi şekilde yardımcı olabilmemiz için lütfen formu doğru ve eksiksiz olarak doldurunuz. Kişisel bilgilerinizin gizliliği titizlikle korunacaktır.