mide bandı ile kilo kaybı

Laparoskopik mide bandı yalnız kısıtlayıcı özelliği ile etki gösterir. Yemek borusu ile midenin bileşiminin yaklaşık 3 cm altına midenin çevresini saracak şekilde yerleştirilir ve sonuçda 15- 20 mililitrelik bir hacim yaratılmış olur. Kişi yemek yediğinde bu hacim hızla dolar ve tokluk hissi oluşur. Yeniden yemek ancak bu hacmin boşalması ile olasıdır. Boşalma bantın yarattığı dar ağız nedeni ile yavaş yavaş olacağından hem az miktarda hemde yavaş yemeyi zorunlu hale getirir. Yavaş ve az miktarda yemek kilo vermenin en doğru yoludur. Uzun dönemde kişinin uyumlu olması kilo kaybını sürmesi ve sorun yaşamaması için birincil önemdedir. Kısıtlayıcı özelliğinden dolayı yüksek kalorili sıvı gıdaların tüketilmesi mide bandını etkisiz kılacaktır. Bu yüzden mide bandı aşırı tatlı düşkünlüğü olan ve yüksek kalorili sıvı gıda tüketimi olan şişman hastalarda önerilmemektedir.

Ameliyat sonrasında erken dönemde sıvı gıda başlanır. Yaklaşık 7 gün sıvı gıda sonrasında püre halinde gıdaya geçilir. 2. hafta ile 3. haftada ise katı gıdaya geçilebilir. Sıvı ve katı birlikte alınmamalı katı gıdalar çok iyi çiğnenmelidir. Doygunluk hissedilir hissedilmez gıda alımı kesilmelidir. Zorlamak bulantı öğürme ve kusmaya neden olacaktır. Uzun dönemde mide bandının başarısı hastanın uyumuna bağlıdır

.

Eğer yeme alışkanlığındaki değişimlere özen gösterilir ve hasta yeterli sıklıkta izlenir ise ilk bir yılda fazla kiloların % 35 -55 ini, uzun dönemde ise ( > 5 yıl) % 50 – 70 ini verebilir ve bu kilosunu koruyabilir.

Online Sağlık Danışma Hattı

Obezite ile ilgili soru ve sorunlarınızı Dr. Levent Eminoğlu ile paylaşabilir ve kendisinden yol gösterici yanıtlar alabilirsiniz. Obezite konusunda merak ettiğiniz konularda bilgilenmek için yandaki formu doldurmanız yeterlidir. En kısa sürede size ulaşılacaktır.

Size en iyi şekilde yardımcı olabilmemiz için lütfen formu doğru ve eksiksiz olarak doldurunuz. Kişisel bilgilerinizin gizliliği titizlikle korunacaktır.