Obezite Nedir?

Obezite en yalın anlatımı ile vücutta aşırı yağ dokusu birikimi olarak tanımlanırken hastalık boyutuna birçok kurum ve kuruluş farklı tanımlar getirmiştir.

Morbid obezite yani hastalık düzeyinde şişmanlık; oluşumunda kalıtımsal, davranışsal, sosyal, kültürel ve çevresel etkenlerin olduğu, sağlık ile ilintili bedensel, ruhsal ve ekonomik sorunlar yaratan süreğen, çok nedenli bir hastalıktır.

Vücutta sağlığı kötü yönde etkileyecek düzeyde yağ birikimi. (Dünya Sağlık Örgütü 1997 )

Şişmanlık karmaşık, çok nedenli ve süreğen olan ve kalıtım ile çevre şartlarının etkileşiminden oluşan bir hastalıktır. ( ABD Ulusal Kalp Akciğer ve Kan enstitüsü )

Şişmanlığın kişinin sağlığını tehdit edecek ve yaşam süresini etkileyecek boyutta olması. ( Avrupa Laparoskopik Cerrahi Derneği )

SINIFLANDIRMA

ZAYIF VKİ < 18.5 NORMAL VKİ 20 – 24 KİLOLU VKİ 25.0 – 29.9 Kg / m ŞİŞMAN VKİ 30.0 - 34.9 EVRE 1 VKİ 35.0 - 39.9 EVRE 2 AŞIRI ŞİŞMAN VKİ > 40 EVRE 3 Morbid obezite yani hastalık derecesinde şişmanlık VKİ 'nin 40'ın üzerinde olması yada VKİ 'nin 35 ve üstü ve yandaş hastalık olması durumda kullanılan terimdir.

Online Sağlık Danışma Hattı

Obezite ile ilgili soru ve sorunlarınızı Dr. Levent Eminoğlu ile paylaşabilir ve kendisinden yol gösterici yanıtlar alabilirsiniz. Obezite konusunda merak ettiğiniz konularda bilgilenmek için yandaki formu doldurmanız yeterlidir. En kısa sürede size ulaşılacaktır.

Size en iyi şekilde yardımcı olabilmemiz için lütfen formu doğru ve eksiksiz olarak doldurunuz. Kişisel bilgilerinizin gizliliği titizlikle korunacaktır.